Datça Hakkında

Marmaris’ten batıya uzanan 70 km. uzunluğundaki Datça Yarımadası’nın bir yüzü Akdeniz’e, bir yüzü Ege’ye bakar. Knidos antik kentinin bulunduğu yarımadanın uç noktasına gidenler, iç limanın Akdeniz, dış limanın Ege suları olduğunu bilip, heyecanını duyabilirler bu keyifli coğrafyanın.

Datça büyük bir yarımada, Bencik limanından, yarımadanın en dar yerinden başlıyor ve Knidos’a kadar uzanıyor.

UZUN ÖMÜR KAYNAĞI

Tarihçi Strabon’un “Tanrı yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, onu Datça Yarımadası’nda bırakır” dediği söylenir. Bu ifadeye “sevinçli, huzurlu ve mutlu yaşam” sıfatlarını eklemek hiç de haksızlık olmayacaktır. Dantel gibi işlenmiş koylarında denizin mavi ve yeşil renkleri sizi coşkuyla yüzmeye davet eder.

Patikalarında yürürken badem çiçeklerinin coşkusu sizi hülyalara daldıracaktır. Yüzlerce bitki türü yanında çok sayıda endemik bitkinin bir arada oluşu bir renk cümbüşünü gözlerinizin önüne serecektir. Esen rüzgar taşıdığı iyot kokusuyla günün her saatinde içinizi ferahlatacaktır. Nem oranının insan yaşamını olumlu etkileyecek düzeyde düşük olması ise ayrı bir yaşam avantajıdır. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu nedenle kısaca “uzun ömür” kaynağı diyoruz bu yöreye.

TEKNE TURLARI

Datça limanından sabah kalkan tekneler yarım ya da tam günlük geziler düzenliyor çevredeki koy ve büklere. Yarım günlük turlarda merkezden Mesudiye köyü koylarına kadar gidilip dönülüyor. Tam günlük turların hedef noktası ise Knidos. Gidiş ve dönüşte koylarda yüzme ve yemek molası veriliyor. Uğranılan önemli koy ve bükler arasında Kargı koyu, Hayıtbükü ve Kızılbük, Palamutbükü yer alıyor.

BÜK VE KOYLAR

Yarımada üzerinde 52 koy ve bük yer alıyor. Kuzeyde, Ege denizi bölümünde Gökçeler Bükü, Küçük Çatı, Çatı, Kızılağaç, Alavara, Çakal, Damlacık, Mersincik, Murdala, İskandil koyları sayılabilir. Hemen hepsi Gökova’da mavi yolculuğa çıkanların önemli uğrak yerleri arasındadır.
Akdeniz tarafında ise Knidos iç limanının yanı sıra, sırasıyla Palamutbükü, Akvaryum Koyu, Hayıtbükü, Kızılbükü, Domuzbükü, Kargı, Datça limanı, Karaincir, Sarı liman, Karabük, Çiftlik, Kurucabük, Günlücek ve Lindos koyları sayılabilir. Hisarönü körfezinin önemli limanı Bencik’in bir yanı Datça’ya öte yanı Marmaris’e aittir.

PLAJLAR

Datça sahillerinde 13 km uzunluktaki plaj ve kumsal bulacaksınız.
Merkeze en yakın olanları Hastanealtı, Kumluk, Taşlık ve Azganlı plajlarıdır.
Merkezden uzaklaşıldığında, Marmaris yönüne doğru Perili Köşk plajına kadar 13 km uzunluktaki alanın her bölümünden denize rahatlıkla girilebilir. Perili Köşk otelinin bulunduğu yerde dileyenler su sporu aktivitelerinde de yararlanabilir.
Plajların bir bölümü Mavi Bayraklı. Aktur Tatil Sitesi Plajı, Aktur Kamping Plajı, Karaincir Plajı ve Hastanealtı Plajı temizlikleri ve tesisleriyle Mavi Bayrak belgesi sahibidir.

SARI LİMAN

Eski Knidos’un izleri Datça’nın güneyinde, Emecik yolu üzerinde Sarı Liman çevresinde de görülebiliyor. Buradaki en önemli kalıntı Apollon Tapınağı, Tapınak çevresinde yürütülen kazılarda sonraki dönemlere ait başka tapınak ve kiliselerin de izleri ortaya çıkarılmış.

SANAL TUR